«Телефон довіри»

72-75-72

«Телефон
безкоштовної
гарячої лінії»

0 800 503 080 

Головна arrow Новини

20 січня відбулась зустріч керівництва Чернігівського облтубдиспансеру та начальника обласного управління охорони здоров’я з представниками регіональних ЗМІ 

20 січня 2016 року, об одинадцятій годині головний лікар «Чернігівського обласного протитуберкульозного диспансеру» зібрав у своєму кабінеті прес-конференцію, щоб розповісти про проблеми та перспективи протитуберкульозної служби.

З перших хвилин зустрічі Микола Петрович задав напрям конференції, надавши слово своєму заступнику з медичної роботи. Ярослав Валентинович працює в закладі більше десяти років, має вчену ступінь з фтизіатрії та як ніхто інший, орієнтується в хворобі.

«Епідеміологічна ситуація в області в цілому погіршилась: захворюваність на туберкульоз у 2015 році збільшилась на 3,4%, в порівнянні з 2014 роком, встановлено заново виявлений діагноз у 677 осіб, кількість рецидивів збільшилась на 8,1%». Суттєво зросла і дитяча захворюваність. У 2015 році в порівнянні з 2014 показник зріс на 47,8%. В більшості це діти з груп соціального і медичного ризику.

Певною мірою збільшення числа виявленого туберкульозу відбулось завдяки сучасній діагностиці. Те, що у 2001 році потребувало 3 місяців, сьогодні ми діагностуємо за 3 години. На базі «Чернігівського протитуберкульозного диспансеру» працює найкраща лабораторія області, де система Gene-Xpert швидко та точно виявляє хворобу.

Лікар наголосив, що сучасний туберкульоз суттєво відрізняється від хвороби 2001 року. Тоді було відомо лише два штами, сьогодні в закладі проходять лікування пацієнти з сімома різними формами. Найнебезпечнішою є хіміорезистентний туберкульоз. У 2015 році виявлено 228 осіб з цією формою хвороби. Небезпека, в першу чергу, полягає у тому, що цей штам не чутливий до препаратів І ряду, які складають основу лікування.

Після доповіді свого заступника, слово взяв і сам головний лікар. Микола Петрович розповів, в якому стані він прийняв керівництво закладом: робочі приміщення, палати, сантехнічні кімнати перебувають подекуди в аварійному стані. Знаходитись там не тільки не комфортно, а навіть небезпечно. І це на тлі того, що пацієнти фактично живуть в лікарні по декілька місяців, а той більше.

Микола Дейкун – відомий в медичних колах реформатор. Зі СНІД-центру, за час свого головування, він зробив сучасний заклад європейського рівня. Такі ж плани головний лікар має і на «Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер». До сторіччя протитуберкульозної служби області, яке відбудеться у 2019 році, головний лікар обіцяє перетворити заклад на зразок медичної установи.

В планах на 2016 рік – капітальний ремонт дахів, комунікацій, заміна вікон. 2017-2018 – заміна палат на сучасні бокси та пів бокси. Кошти для цього будуть поступати від міського, обласного та державного бюджетів, у вигляді допомоги інвесторів та меценатів, міжнародних організацій та від благодійного фонду, процедура створення якого вже розпочалась.

Очікують реформи і саму службу. Вже до кінця року відділення будуть приведені до Європейських стандартів. Кількість ліжок скоротиться, частина відділень об’єднається чи реорганізується. В приклад Микола Петрович навів досвід Естонії. Там на 1,4 млн мешканців всього 25 ліжок для хворих на туберкульоз. При цьому середня тривалість лікування до двох тижнів. Як тільки пацієнти стають безпечними для оточуючих (перестають виділяти збудники), держава не бачить причин тримати їх в лікарні. Процес лікування проходить амбулаторно.

Про найближчі перспективи фтизіатричної служби області розповів начальник управління охорони здоров’я при ОДА Гармаш Петро Петрович. Плани на 2016 дуже амбітні. На базі тубдиспансеру буде створено Територіально-медичне об’єднання соціально небезпечних хвороб. Новий заклад включатиме в себе: протитуберкульозний центр (у складі «Чернігівського обласного протитуберкульозного диспансеру», Ніжинський, Бахмацький і Прилуцький протитуберкульозні диспансери), обласний СНІД-центр та Обласний центр дермато-венерології ( складі Чернігівського, Ніжинського та Прилуцького диспансерів). Петро Петрович наголосив, що ТМО – великий крок вперед в оптимізації роботи медичних закладів. Об’єднання дасть змогу більш доцільно використовувати не лише кошти і людські ресурси, а й забезпечити хворим кращі умови для лікування і одужання.