«Телефон довіри
з питань ВІЛ/СНІД»

67-74-28

«Телефон безкоштовної
гарячої лінії
з питань ВІЛ/СНІД»

0 800 500 451

«Телефон безкоштовної
гарячої лінії
з питань ТБ»

0 800 503 080 

Головна arrow Це слід знати кожномуarrow Найкраща профілактика туберкульозу - міцний імунітет і рання діагностика

Найкраща профілактика туберкульозу - міцний імунітет і рання діагностика

 

Паличка Коха добре прилаштовується до людини, а людина до неї... На туберкульоз можуть захворіти навіть люди з міцним імунітетом…

Мікобактерія туберкульозу стійка до навколишнього середовища: не боїться холоду і нетривалого впливу високих температур…  

>

 

Збудник ТБ не боїться ані холоду, ані високих температур

 

Збудник захворювання – мікобактерія туберкульозу. Її унікальність у тому, що вона є стійкою до навколишнього середовища. Мікобактерія туберкульозу не боїться холоду і нетривалого впливу високих температур. Вона довгий час зберігається у навколишньому середовищі: у пилу, ґрунті, снігу, льоді. Відомі випадки, коли у єгипетських мумій, в яких були ознаки туберкульозу костей, виділяли живу паличку Коха.

Інша особливість збудника туберкульозу полягає у тому, що він дуже давній: туберкульозні ураження хребта виявлені при дослідженні людини періоду неоліту приблизно 5000 років до нашої ери. Паличка Коха добре прилаштовується до людини, а людина до неї.

Збудник легко потрапляє в організм людини, проте, частіше не викликає захворювання, а вступає в «мирні» відносини з імунною системою організму, яка контролює його перебування в організмі. В «мирних» стосунках з людиною паличка Коха знаходиться в «сплячому» стані в організмах більшості інфікованих осіб, проте захворювання не розвивається протягом їхнього життя. Лише у 10 % осіб, які інфікувалися паличкою Коха, розвивається захворювання. Це насамперед особи з ослабленою імунною системою внаслідок багатьох захворювань. В першу чергу, ВІЛ-інфекція, яка вражає імунну систему, а також інші хвороби, які значно її ослаблюють: цукровий діабет, захворювання, при яких людина повинна приймати препарати, які пригнічують імунну систему (лікування онкологічних, ревматичних захворювань, профілактика відторгнення органів при їх трансплантації).

Також у групі ризику люди, імунна система яких зазнала ослаблення через надмірне перевантаження і виснаження організму. Такі стани бувають при перевтомі, надмірній праці і постійних стресових ситуаціях, поганому харчуванні (у тому числі виснажливих гіпокалорійних дієтах), зловживанні алкоголем, наркотиками, тютюном.

На туберкульоз можуть захворіти навіть особи з міцним імунітетом при масивному попаданні збудника захворювання в організм. Такі ситуації зазвичай виникають при близькому контакті з хворою на активний туберкульоз людиною через кашель, чхання, при розмові або попаданні в організм великої кількості повітря, яке заражене мікобактерією туберкульозу.

Зараження може відбутися в закритих приміщеннях, які погано провітрюються, де перебуває або перебувала хвора на туберкульоз людина, у громадському транспорті, в магазині, кінотеатрі та будь-яких громадських приміщеннях з великим скупченням людей.

 За словами обласного лікаря-фтизіатра Чернігівської області кандидата медичних наук Вольського Ярослава, найкраща профілактика туберкульозу - це міцний імунітет і рання діагностика.

«Важливо вчасно звернутися до лікаря, якщо почуваєшся недобре. Займатися самолікуванням, йти до аптеки і купувати симптоматичні лікарські препарати – велика помилка. Це одна з основних причин виявлення туберкульозу у задавненій формі. Відтак лікування триватиме довше, побічні ефекти будуть більш вираженими, більше людей буде інфіковано. Кожен з нас має знати прояви туберкульозу - вони різноманітні і неспецифічні. Слабкість, підвищена стомлюваність, зниження маси тіла, пітливість в нічні години, підвищення температури тіла без видимої причини, біль у груднині, кашель протягом двох або більше тижнів, - все це симптоми туберкульозу, рання діагностика якого є запорукою успішного одужання», - наголошує лікар.