«Телефон довіри
з питань ВІЛ/СНІД»

67-74-28

«Телефон безкоштовної
гарячої лінії
з питань ВІЛ/СНІД»

0 800 500 451

«Телефон безкоштовної
гарячої лінії
з питань ТБ»

0 800 503 080 

Головна arrow Це слід знати кожномуarrow Всесвітній день боротьби з туберкульозом

24 березня за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) по всьому світу відзначають День боротьби з туберкульозом.

Цього дня 1882 року, німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про відкриття мікробактерії (збудника) туберкульозу.

Метою Всесвітнього дня є поінформовати про глобальну епідемію туберкульозу якомога більше людей і дати всім зрозуміти, що чинити опір цій хворобі можна і треба.

Незважаючи на активну просвітницьку роботу, сьогодні має місце недостатня інформованість населення регіону з питань профілактики, лікування та боротьби з туберкульозом. Щоб зупинити та перемогти хворобу усі мають зрозуміти, що без обізнаності населення про туберкульоз, боротьба з ним приречена на невдачу.

Туберкульоз - це хронічне інфекційне захворювання, дуже різноманітне за проявами, яке викликається особливими мікробами - мікобактеріями, їх називають ще туберкульозними паличками, або паличками Коха

Туберкульозні палички вражають органи дихання (легені, бронхи, гортань), кишечник, сечостатеві органи, кістки, шкіру тощо.

Туберкульоз - соціальна хвороба. Услід за економічною кризою за всіх часів починалась епідемія. Останній спалах захворюваності був у середині XX століття після Другої світової війни. А 1995 року Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) знову оголосила епідемію туберкульозу у всьому світі.

Великого поширення набула ця хвороба і в Україні. Незважаючи на всі заходи, яких вживають для запобігання їй, щогодини туберкульозом заражаються троє жителів нашої країни, щогодини вмирає один хворий, а всього хворіє близько 1,5% населення. З'явилась нова небезпечна форма хвороби - хіміорезистентний туберкульоз, тобто не чутливий до дії лікарських препаратів. Він розвивається у тих, хто перервав лікування. Причому людина, яка заражається від такого хворого, одразу хворіє на важку форму.

Джерелом інфекції, як правило, є хвора людина, яка виділяє туберкульозні палички. Основний шлях зараження - через повітря, що вдихається. В деяких випадках джерелом зараження може бути некип'ячене молоко від ураженої туберкульозом худоби.

Симптоми

Дев'ять симптомів захворювання на туберкульоз ;

1. Кашель упродовж трьох і більше тижнів.

2. Кровохаркання.

3. Біль у грудній клітці.

4. Погіршення апетиту.

5. Зниження маси тіла.

6. Втома і слабість.

7. Лихоманка або субфебрилітет.

8. Потіння вночі.

9. Задишка.

При наявності одного або кількох із цих симптомів необхідно пройти флюорографію органів грудної клітки та всебічне обстеження.

За несприятливих умов може вражатися той чи інший орган. У 80-90% випадків це легені. У тканинах, куди потрапляє туберкульозна паличка з потоком крові, лімфи або через дихальні шляхи, виникають ділянки запалення у ви¬гляді дрібних горбиків або великих вогнищ інфільтратів, які можуть зазнавати розпаду з утворенням порожнин (каверн). У них мікобактерії туберкульозу розмножуються і через бронхи вражають інші відділи легенів, а також у великій кількості виділяються з харкотинням.

Зазвичай при туберкульозі порушуються сон і апетит, підвищується температура, з'являється втомлюваність, збудження нервової системи, кашель, «нічні поти», схильність до застуд.

При прогресуванні туберкульозу легенів спостерігається порушення функції дихання, кровообігу, травлення, з'являється задишка, погіршується апетит, порушується засвоєння їжі, мучить безсоння. Хворий худне, на¬буває вигляду «сухотного» хворого.

При своєчасній діагностиці і правильному лікуванні хворі на туберкульоз одужують повністю. Лікування має проводитись під наглядом лікаря. Особливо важливо звернутися до лікаря на початку захворювання, коли успіх лікування найбільш імовірний. Тому так необхідно своєчасно проходити медичні огляди, в тому числі флюорографію органів грудної клітки, яка фактично, поруч з аналізом харкотиння, є основним методом діагностики туберкульозу легенів.

Важливо проходити обстеження на туберкульоз людям із груп ризику: хворим на діабет, хронічні неспецифічні захворювання легенів, імунодефіцити, алкоголізм, наркоманію, виразкову хворобу шлунка. Серед них туберкульоз виявляють у 6-7 разів частіше, ніж серед населення загалом.

Діагностика туберкульозу у дітей. Слідкуйте за реакцією Манту, на сьогодні цей метод виявлення туберкульозу залишається основним. Пробу Манту необхідно робити щорічно. Позитивна реакція Манту свідчить не про хворобу, а про інфікованість, і не треба їх плутати. Велика папула означає, що в організм потрапили бактерії туберкульозу, і кров та лімфа прореагували виробленням антитіл, які блокують бактерії, щоб вони не розмножувались. Якщо бактерії почали розмножуватись уже в організмі, то це означає розвиток захворювання. Щоб цього не трапилося, дитині для профілактики призначають спеціальні препарати. Найбільш ефективним профілактичним методом є щеплення вакциною БЦЖ. Первинну вакцинацію проводять у пологових будинках усім здоровим доношеним новонародженим дітям на 3-5 день життя, якщо немає протипоказань, а потім у віці 7 років проводиться ревакцинація.

Щоб запобігти захворюванню на туберкульоз необхідно: повноцінно харчуватися, не мати шкідливих звичок, займатися спортом і загартовуватися, не проводити екзекуцій з своїм організмом (в вигляді різноманітних дієт розпочатих самостійно без консультації з лікарем – дієтологом).

Обстеження та лікування туберкульозу в Україні безкоштовне. Якщо своєчасно звернутися і провести повний курс ефективного лікування (при тому не перериваючи курс лікування, коли стан дещо покращиться, чи зловживаючи алкогольними напоями, наркотичними засобами) то туберкульоз можна вилікувати.

Найважливіше пам’ятати про те, що Ви в змозі самостійно захистити себе: потрібно кинути курити, не зловживати алкоголем. Необхідно уникати людей, що кашляють, чхають, голосно розмовляють і розприскують слину. Важливо зміцнювати здоров’я фізкультурою і спортом, уникати стресових ситуацій. Отже, здоровий спосіб життя, санітарна грамотність, повноцінне харчування, відповідальність за своє здоров`я і здоров`я дітей – це головні гарантії здорового суспільства.

ПАМ`ЯТАЙТЕ! ВАШЕ ЗДОРОВ`Я - В ВАШИХ РУКАХ